Genel bilgi


Konum

Mahallemiz Toros Dağları’nın kuzey eteklerinde düz ve geniş bir arazi üzerinde kurulmuştur. Toros Dağlarına sırtını dayamıştır. Önünde büyük düzlükler ve ovalar vardır. Fakat arazilerin bir bölümü yerleşim yerlerinin içinde bulunan küçük düzlüklerdedir.

Ulaşım

Mahallemizin Antalya şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 50 km, Döşemealtı ilçe merkezine uzaklığı yaklaşık 30 km dir. Saatte bir Antalya şehir merkezine şehir içi minibüs (DM 86) çalışmaktadır.

Nüfus

Mahallemizin nüfusu 1.106 olup (2018 yılı adrese dayalı nüfus sayımı), okuma yazma oranı yüzde 95’in üzerindedir.

Eğitim

Mahallemizdeki "Karaveliler İlkokulu" tam gün (08:30 başlama 14:30 bitiş) eğitim vermektedir.

Halkın geçim kaynakları

Halkın geçim kaynaklarının başında kuru tarım (buğday, yulaf, arpa) gelmektedir. Nakliyecilikte önemli bir geçim kaynağıdır. Halkın diğer bir önemli geçim kaynağı da hayvancılıktır. Hemen hemen her evde beslenen ineklerden elde edilen sütler günlük olarak Antalya’ya sütçüler aracılığıyla süt ürünleri fabrikalarına satılmaktadır.

Altyapı

Mahallemizde içme suyu şebekesi mevcuttur.

Mahallemizde sulama amaçlı beş adet kuyu bulunmaktadır. Pompalar ile çıkarılan su, havuzlara aktarılıp, borularla araziye taşınmaktadır. Su alım vanaları ile tarlalara dağıtımı yapılarak, damlama sistemiyle sulama yapılmaktadır.

Mahallemizde 10 km asfalt, 12 km stabilize olmak üzere yaklaşık 22 km yol bulunmaktadır.

İmar durumu

Mahallemizde henüz imar çalışmalarına başlanmamıştır.