Genel bilgi


Konum

Mahallemiz Toros Dağları’nın kuzey eteklerinde düz ve geniş bir arazi üzerinde kurulmuştur. Toros Dağlarına sırtını dayamıştır. Önünde büyük düzlükler ve ovalar vardır. Fakat arazilerin bir bölümü yerleşim yerlerinin içinde bulunan küçük düzlüklerdedir.

Ulaşım

Mahallemizin Antalya şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 50 km, Döşemealtı ilçe merkezine uzaklığı yaklaşık 30 km dir. Saatte bir Antalya şehir merkezine şehir içi minibüs (DM 86) çalışmaktadır.

Nüfus

Mahallemizin nüfusu 1094 (2017 yılı adrese dayalı nüfus sayımı) olup, okuma yazma oranı yüzde 95’in üzerindedir.

Eğitim

Mahallemizdeki "Karaveliler İlkokulu" tam gün (08:30 başlama 14:30 bitiş) eğitim vermektedir.

Halkın geçim kaynakları

Halkın geçim kaynaklarının başında kuru tarım (buğday, yulaf, arpa) gelmektedir. Nakliyecilikte önemli bir geçim kaynağıdır. Halkın diğer bir önemli geçim kaynağı da hayvancılıktır. Hemen hemen her evde beslenen ineklerden elde edilen sütler günlük olarak Antalya’ya sütçüler aracılığıyla süt ürünleri fabrikalarına satılmaktadır.

Altyapı

İçme suyu şebekesi mevcut olup, mahalle içerisindeki yolların yaklaşık 10 km. asfalt, 12 km. stabilize yollarımız bulunmaktadır.

Sulama amaçlı beş adet kuyu bulunmaktadır. Pompalar ile çıkarılan su, havuzlara aktarılıp, borularla araziye taşınmaktadır. Su alım vanaları ile tarlalara dağıtımı yapılarak, damlama sistemiyle sulama yapılmaktadır.

İmar durumu

Mahallemizde henüz imar çalışmalarına başlanmamıştır.